Infographic

Kluczowe fakty o nowych shopperach online

Infographic

Kluczowe fakty o nowych shopperach online


Aby zobaczyć więcej szczegółów na temat pojawiających się trendów konsumenckich, które będą kształtować przyszłość e-commerce, pobierz powyższą infografikę.

W związku z rosnącą inflacją i innymi ograniczeniami, sklepy stacjonarne dostrzegają, że przed nimi kolejny rok wyzwań. Aby złagodzić skutki zakłóceń jakie miały miejsce w ciągu 18 miesięcy trwania pandemii, mogliśmy obserwować że firmy w regionach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki postawiły na rozwój omnichannel.

Dane NielsenIQ pokazują, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy sprzedaż online odnotowała dwucyfrowy wzrost (89% w Turcji, 29% w Rumunii, 28% w Serbii*), znacznie przewyższając wzrost sprzedaży w sklepach stacjonarnych. Wzrosła również penetracja rynku przez kupujących (54% w Polsce, 60% w Turcji).

 


Preferencje nowych kupujących online w Europie Wschodniej i na Bliskim Wschodzie

Wydaje się, że konsumentom jest obecnie łatwiej uzyskać dostęp do asortymentu online gdyż rozwinęła się technologia usług omni. Z perspektywy handlu online, kupujący są świadomi dostępnego na wyciągnięcie ręki szerokiego asortymentu produktów, jednocześnie stosunek jakości do ceny pozostaje kluczowym czynnikiem.

E-handel jest atrakcyjny dla kupujących na całym świecie, nie tylko ze względu na wygodę, ale również dzięki lepszym ofertom online. Dla przykładu, 47% polskich kupujących deklaruje, że atrakcyjne ceny są głównym powodem dokonywania zakupów FMCG online. Podobnie jest w przypadku kupujących w Rumunii – 45% wybiera kanał online ze względu na specjalne ceny i promocje. Dla tureckich kupujących atrakcyjne ceny znajdują się na drugim miejscu wśród najważniejszych powodów wyboru sklepów internetowych.

Bariery robienia zakupów w internecie nadal istnieją, ale możemy zaobserwować zmianę ich znaczenia dla konsumentów. Chociaż większość kupujących na rynkach europejskich i bliskowschodnich zaznacza możliwość zbadania produktu (43% w Turcji, 45% w Rumunii) i obawy dotyczące jakości produktu (33% dla Turcji, 25% dla Rumunii) jako główne bariery dla zakupów online, inne czynniki zyskują na znaczeniu. I tak, największy wzrost znaczenia dla kupujących wykazują dodatkowe opłaty za dostawę (z 14% w 2019 r. do 24% w 2020 r. w przypadku Turcji) oraz błędy w dostawie (z 8% w 2019 r. do 23% w 2020 r. w przypadku Rumunii), co pokazuje, że wciąż istnieje duże pole do ulepszeń dla e-sprzedawców.

Aby zobaczyć więcej szczegółów na temat pojawiających się trendów konsumenckich, które będą kształtować przyszłość e-commerce, pobierz powyższą infografikę.


Kolejne kroki dla graczy e-commerce

Mając to na uwadze, rozwój e-commerce stwarza wiele możliwości dla obecnych i przyszłych graczy. E-commerce na rynkach Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu znajduje się w odpowiednim momencie by wejść i doświadczyć kompletnego otoczenia Omni E-tailer. Gracze, którzy są już obecni w internecie mogą poszerzyć swoje portfolio, oferując nowe rodzaje i formaty produktów, jednocześnie znajdując najlepsze strategie pozwalające osiągnąć rentowność swojego biznesu online. Główne kroki, które należy podjąć, aby przetrwać i rozwijać się na rozdrobnionym i wysoce konkurencyjnym rynku:

  • Korzystaj z najbardziej rzetelnych, kompleksowych i dokładnych danych, aby zmierzyć i przewidzieć przyszłe możliwości.
  • Dowiedz się, który kanał zapewni najlepszy potencjał rozwoju dla Twoich obecnych i przyszłych produktów.
  • Optymalizuj marketing online pomiędzy platformami.

Przenieś swoją strategię e-commerce na wyższy poziom

Czy jesteś gotowy, aby wejść na nowy poziom? Skontaktuj się z NielsenIQ, aby poznać najnowsze informacje na temat FMCG e-commerce w Twoim kraju i zoptymalizować swoją strategię handlu online.