Education

Nowy rok, nowe online trendy zakupowe w Polsce: czego spodziewać się w 2023 roku?

Education

Nowy rok, nowe online trendy zakupowe w Polsce: czego spodziewać się w 2023 roku?


Sposoby dokonywania zakupów przez konsumentów dynamicznie się zmieniają z roku na rok. W 2022 roku nadal obserwujemy wzrost liczby zakupów zrobionych przez internet, lecz także ekspansję quick-commerce i rapid delivery. Jakich zmian możemy się spodziewać w zachowaniach konsumentów kupujących online w 2023 roku? 


English | Polish

Zmiany w sposobie dokonywania zakupów online przez polskich konsumentów  

Polscy konsumenci czują się obecnie bardziej komfortowo w dostępie do asortymentu online, ponieważ technologia usług omnichannel szybko się rozwinęła. Kupujący są świadomi szerokiej gamy produktów dostępnych na wyciągnięcie ręki i szukają najlepszych potencjalnych ofert.  

Zakupy w internecie są najbardziej rozpowszechnione wśród nabywców produktów rozrywkowych dla domu (82% dokonało zakupów w internecie w ciągu ostatnich 6 miesięcy), a następnie odzieży codziennej (79%), produktów na wynos/dostawę żywności (77%) oraz sprzętu RTV/AGD (73%).   

Dokonywanie zakupów online cieszy się najmniejszą popularnością wśród nabywców alkoholu (39% dokonało zakupu w internecie w ciągu ostatnich 6 miesięcy), zabiegów pielęgnacyjnych i kosmetycznych (49%) oraz wyrobów tytoniowych i wapiennych (50%).   


Kupujący na całym świecie są przyciągani do e-commerce nie tylko ze względu na wygodę, ale także na lepsze oferty z Internecie.  

Polscy kupujący również korzystają z zasobów internetowych przy planowaniu zakupów spożywczych i dokonywaniu wyborów. 26% osób robiących zakupy spożywcze w Polsce wskazuje, że porównuje ceny online, zanim wybierze miejsce zakupów. 22% polskich konsumentów stwierdziło, że analizuje produkty lub marki online przed podjęciem decyzji o zakupie. 45% wskazuje, że  robi listę zakupową przed dokonaniem zakupu, sprawdzając stronę internetową supermarketu (w porównaniu z 17%, którzy korzystają z najnowszej ulotki), podczas gdy tylko niewielki odsetek korzysta z najnowszych postów na platformach cyfrowych od influencerów społecznych (7%) lub sprawdza aktualizacje na żywo od influencerów społecznych (5%).   

Szansa dla liderów biznesu leży w zrozumieniu, jak te podstawowe zmiany i osobiste preferencje konsumentów wpływają na styl życia i zwyczaje zakupowe kupujących – i ostatecznie w kształtowaniu nowych sposobów nawiązywania z nimi kontaktów. 


Dlaczego to ma znaczenie dla detalistów?  

Coraz powszechniejsze stosowanie zamówień z dostawą w przypadku towarów CPG, a także łączenie zakupów online z zakupami w sklepie oznacza, że detaliści i marki muszą uważnie zarządzać swoimi cyfrowymi półkami.  

W porównaniu z sytuacją sprzed 6 miesięcy, 32% polskich kupujących, którzy kiedykolwiek kupowali online, twierdzi, że obecnie robią więcej zakupów spożywczych w sieci. Najczęstszą metodą dokonywania zakupów spożywczych online jest strona internetowa sklepu (61%), podczas gdy 38% korzysta z aplikacji sklepu lub marki, a 22% z aplikacji do dostawy.  

Zakupy online i wielokanałowość będą nadal przenikać do świata handlu detalicznego, zwłaszcza w przypadku kupujących, którzy są nastawieni na szukanie wszelkich sposobów na obniżenie kosztów. Z tej perspektywy, sprzedawcy będą musieli stworzyć ekosystem sklepów, zamówień online, wysyłki, quick-commerce i szybkiej dostawy, który będzie w stanie nadążyć za stale rosnącym popytem. 


Dlaczego jest to ważne dla marek? 

Głębokie zrozumienie i znajomość swoich konsumentów będzie miała kluczowe znaczenie dla skutecznego planowania strategii na 2023 rok. Marki muszą podążać wspólną trajektorią i zmierzać w kierunku indywidualności i zaangażowania poprzez zrozumienie i uwzględnienie zmieniającego się spektrum sytuacji, preferencji i potrzeb konsumentów.  

Gwałtownie rosnące ceny sprawiły, że konsumenci stają się mniej lojalni.  

Należy zauważyć, że kiedy konsumenci decydują o tym, jakie artykuły spożywcze kupić, 77% twierdzi, że istotnym czynnikiem jest stosunek jakości do ceny, podczas gdy zapewnienie dobrych ofert i promocji jest ważne dla 57%. Niższe ceny większości artykułów są ważne dla 47%.  

Te marki, które potrafią utrzymać lojalność swoich klientów, muszą również zachować poczucie nowości, starając się jednocześnie utrzymać zaufanie kluczowych zwolenników i stałych konsumentów. 


Co dalej?  

Długoterminowe skutki życia w kraju dotkniętym niestabilnością geopolityczną i gospodarczą będą miały wpływ na decyzje finansowe, strukturę wydatków i styl życia każdego z użytkowników.  

46% Polaków spodziewa się, że ich sytuacja finansowa pogorszy się w ciągu najbliższych 6 miesięcy, podczas gdy 75% oczekuje, że warunki ekonomiczne w Polsce pogorszą się w tym okresie, a 86% spodziewa się wzrostu cen towarów i usług.  

Ogólnie rzecz biorąc, ludzie spodziewają się wydać większość swoich dochodów na usługi komunalne (51%), codzienne zakupy, takie jak żywność i odzież codzienna (51%), transport (46%), wydatki mieszkaniowe, takie jak czynsz i kredyty hipoteczne (50%) oraz spłatę długów (27%).  

Spodziewany jest spadek wydatków we wszystkich innych kategoriach (poza edukacją), przy czym najbardziej ucierpi alkohol (26%), posiłki poza domem (24%), jedzenie na wynos/dostawy (23%), luksusowe ubrania i odzież (23%) oraz abonamenty na siłownię/kluby (22%).  

Z perspektywy biznesowej, należy mieć oko na codzienne zwyczaje – ponieważ konsumenci będą teraz ściśle decydować o tym, które zachowania przyjęte przez inflację staną się głównym trendem.  


Podejmuj odważne decyzje dzięki doskonałym danym  

Jeśli chodzi o kluczowe decyzje biznesowe, NielsenIQ ma Cię pod opieką. Jesteśmy tu po to, aby dostarczyć Ci nie tylko dane, ale także spostrzeżenia, które pomogą Ci przekształcić pomysły w skuteczne strategie na przyszłość.