Łatwe planowanie asortymentu przy wykorzystaniu symulacji i automatyzacji - NIQ
Education

Łatwe planowanie asortymentu przy wykorzystaniu symulacji i automatyzacji

Education

Łatwe planowanie asortymentu przy wykorzystaniu symulacji i automatyzacji


W obszarze planowania asortymentu – w tym merchandisingu, uzyskiwania sprzedaży inkrementalnej i optymalizacji półki – jest dużo ryzyk, a działania mogą być bardzo pracochłonne. 

Znalezienie sposobów na symulację procesów optymalizacji asortymentu może pomóc uniknąć niepotrzebnego ryzyka i pozwolić na przewidywanie wiarygodnych wyników, a automatyzacja realizacji tych planów może zaoszczędzić dużo czasu i poprawić wyniki na poziomie sklepu. Wybór odpowiedniego asortymentu i oprogramowania do budowania planogramów może pomóc w integracji technologii symulacji i automatyzacji procesów, rozszerzając tym samym korzyści dla Twojej firmy. 


Twórcy wynalazku: Minimalizacja ryzyka i predykcja wyników

Gdzie byliby najwięksi wynalazcy na świecie bez symulacji?

Modele testowania i uczenia się w czasie rzeczywistym zawsze były podstawą odkryć i innowacji. Weźmy na przykład pierwszy symulator lotu, który zyskał historyczną sławę, dzięki Edwinowi Albertowi Linkowi na początku 1930 roku. Prototypowy symulator Linka “Blue Box” – urządzenie podobne do kadłuba, wyposażone w kokpit, instrumenty i elementy sterujące – był całkowitym przełomem w dziedzinie lotnictwa i stał się nieodłączną częścią programów szkoleniowych pilotów na całym świecie.

Co ciekawe, mniej więcej w tym samym czasie, gdy Link majstrował przy urządzeniu, które pomagało początkującym pilotom przewidywać wyniki poprzez naśladowanie rzeczywistych scenariuszy założyciel NielsenIQ, Arthur C. Nielsen, budował swój własny przyszłościowy wynalazek. Nielsen opracował pierwszy w historii indeks do pomiaru rzeczywistej sprzedaży w aptekach i sklepach detalicznych, który następnie uruchomił przełomową koncepcję udziału w rynku – jeden z najczęściej stosowanych wskaźników KPI do pomiaru przeszłego i przyszłego wzrostu firmy.

Przenieśmy się do teraźniejszości, gdzie detaliści i twórcy marek zmagają się z zupełnie nowymi wyzwaniami, które są wynikiem gwałtownego rozwoju wielokanałowości sprzedaży w handlu spożywczym. Po roku, w którym sektor spożywczy stanął w obliczu większej transformacji niż w ciągu całej poprzedniej dekady, wiele firm starało nadążyć za tymi zmianami i w związku z tym musiało poprawić wyniki w zakresie planowania asortymentu na półkach i doświadczeń w sklepie.

W związku z tym detaliści muszą być przygotowani na bardziej zwinne dostosowywanie asortymentu, rozwijanie kategorii i maksymalizację rotacji poprzez korzystanie z wyrafinowanych i efektywnych rozwiązań.


Symulacja niezwykle realistycznego układu półek

Jedną z najbardziej atrakcyjnych opcji jest oprogramowanie do symulacji predykcyjnej, które może pomóc w budowaniu popytu poprzez niestandardowe scenariusze, które budują portfolio asortymnetowe dopasowane do przestrzeni sprzedażowej. Oceniając potencjalny i bieżący stan kategorii, detaliści mogą przetestować różne parametry i ustawienia asortymentu przed wdrożeniem w życie idealnego planogramu.

Wykorzystanie symulacji zapewnia możliwość budowy niezwykle realistycznych półek do testowania i sprawdzania różnych scenariuszy “co jeśli” przed wdrożeniem poważnych zmian asortymentowych. Pomyślmy o tym w podobny sposób, jak o symulatorze lotu, który tworzy kontrolowane środowisko do testowania i poznawania potencjalnie ryzykownych warunków jeszcze przed startem. Dzięki trójwymiarowym 360 stopniowym scenariuszom sklepów detaliści i producenci mogą korzystać z możliwości testowania asortymentu z dala od wszechobecnych oczu konkurentów i bez wprowadzania niepotrzebnego zamieszania na półce lub w sklepie.

Modele symulacyjne są imponujące i wykazują o 85% większą skuteczność niż wykorzystywanie samych wskaźników sprzedaży. Ponadto, zgodnie z danymi NielsenIQ zebranymi w okresie 5 lat, symulacje te dają wyniki lepsze o 8% w stosunku do wyników uzyskiwanych za pośrednictwem zagregowanej analizy przy użyciu modeli na poziomie sklepu.

Person refining their assortment

Spraw, aby Twoja strategia asortymentowa pracowała dla Ciebie

Podczas gdy optymalizacja asortymentu staje się coraz trudniejsza, Twoi konkurenci szukają każdej przewagi. Bądź na bieżąco dzięki proaktywnej strategii i rozwiązaniom upraszczającym złożoność zmieniającej się rzeczywistości detalistów i producentów.


Zautomatyzowane planowanie asortymentu poprawia wydajność na poziomie sklepu

Po zbudowaniu optymalnego asortymentu, który najlepiej spełnia potrzeby zróżnicowanych grup konsumentów, następuje wdrożenie w sklepie. Złożony proces implementacji asortymentu może być usprawniony dzięki intuicyjnemu oprogramowaniu do budowania planogramów. Zintegrowane, zautomatyzowane narzędzie do budowy planogramów łączy się bezpośrednio ze zoptymalizowanym asortymentem, wykorzystując różnorodne moduły, do wspierania unikalnych potrzeb klienta. Postępując zgodnie z tym procesem dla poszczególnych kategorii, detaliści mogą tworzyć reguły merchandisingu, aby poprawić efektywność rozmieszczenia produktów na półce.
 

W przeciwieństwie do ogólnego, uniwersalnego planu dla wszystkich sklepów danego detalisty – w przypadku którego zawsze należy dokonywać ręcznych modyfikacji, aby uwzględnić różnice w rozmiarach i formatach sklepów – automatyzacja znacznie zmniejsza ilość godzin i nakład pracy poprzez usprawnienie procesui oszczędza cenny czas zespołów merchandisingowych, umożliwiając im skoncentrowanie się na zadaniach o wyższych priorytetach. 

Choć nie jest tajemnicą, że zwiększenie obecności marki na półce wymaga zarówno odpowiednich produktów (asortymentu) jak i właściwego dla nich miejsca (przestrzeni), zbyt często te dwa tematy traktowane są jako osobne kwestie, co skutkuje niezadowoleniem kupujących i mało optymalnymi wynikami dla Ciebie. 

Symulacja i automatyzacja historycznie przyczyniły się do postępu w wielu dziedzinach, a w ostatnich latach można obserwować duży ich wpływ na wyniki finansowe partnerów handlowych w branży spożywczej. Planowanie przy wykorzystywaniu platform symulacyjnych i automatyzacja procesów merchandisingowych nie tylko upraszczają złożone, pracochłonne procesy, ale także pomagają obniżyć koszty dzięki zintegrowanym rozwiązaniom