Education

Szach-mat: mądre posunięcia cenowe i promocyjne

Education

Szach-mat: mądre posunięcia cenowe i promocyjne


Globalne planowanie długoterminowe było niezwykle trudne ze względu na niepewny klimat stworzony przez pandemię Covid-19. Ostatnio to się zmieniło, ponieważ firmy coraz szybciej przystosowują się do “nowej stabilizacji”.

Nie można czekać, aby wygrać w tej grze i nie ma lepszego czasu niż teraz dla Twojej firmy, aby mieć właściwy produkt we właściwej cenie, we właściwym miejscu i we właściwym czasie, aby osiągnąć wzrost.


Pierwszy krok w adaptacji

W celu wdrożenia strategii zarówno dla produktów, jak i inicjatyw biznesowych, niezbędne jest określenie właściwego pozycjonowania cenowego. Najskuteczniejszym podejściem podczas adaptacji jest wypracowana strategia cenowa i promocyjna, jest to niezbędne do szybkiego odzyskania przychodów. Konsumenci są bardziej skoncentrowani na zarządzaniu budżetem domowym, a cena ma decydujące znaczenie przy wyborze pomiędzy różnymi produktami lub usługami, ponieważ oceniają oni opcje promocyjne.

Cena i promocja są kluczowymi kwestiami, jesli chcemy osiągnąć wzrost sprzedaży produktu. Z bardziej naukowej perspektywy, badania cen i promocji mierzą wpływ zmian cen na popyt.Kdy a jak.

Kiedy i jak

Popyt jest kamieniem milowym, który warto zrozumieć już w fazie planowania, a zrozumienie relacji między ceną regularną a promocyjną (jak widać na poniższej grafice) pomaga w podjęciu decyzji o strategii produktowej.

Gdy produkt wykazuje wysoką elastyczność cenową w zakresie promocji, ale niską elastyczność cenową w zakresie cen regularnych (u góry po lewej), oznacza to, że konsumenci bardziej reagują na zmiany ceny promocyjnej niż na zmiany ceny regularnej. W związku z tym sensowne jest zwiększanie ceny regularnej bez utraty zbyt dużego wolumenu oraz inwestowanie w głębokość promocji. Podobnie jest w przypadku danych prezentowanych w prawej dolnej części grafiki, które pokazują wysoką elastyczność ceny regularnej, ale niską elastyczność ceny promocyjnej. W tym przypadku konsumenci zauważają bardziej promocje niż zmiany ceny bazowej.

Person maximizing their revenue

Przestań reagować i przejmij kontrolę nad swoją strategią cenową i promocyjną. 

Skontaktuj się z NielsenIQ i opanuj wszystkie nowe strategiczne zasady gry cenowej.


Ogólna strategia produktowa

Prawa górna część grafiki pokazuje, że konsumenci wyraźnie reagują na zmiany cen regularnych i promocyjnych, dlatego też warto utrzymywać ja na niskich poziomach, aby zwiększyć wolumen. Ponieważ konsumenci nie dostrzegają zmian w cenie regularnej i promocyjnej, podniesienie ceny bazowej i zmiana częstotliwości promocji są najlepszymi krokami, jakie można podjąć.

Kluczowe jest zrozumienie, w co inwestować – czy w niską cenę regularną czy w większą głębokość lub częstotliwość promocji – co umożliwiają powyższe dane. NielsenIQ wykorzystuje raporty oparte na danych, aby potwierdzić tezę, że najlepsza strategia cenowa maksymalizuje zyski i przychody.

Chociaż pandemia zmieniła zachowania konsumentów, elastyczność cenowa ogólnie nie ulega zmianie, a trendy różnią się w zależności od kategorii. Nie pozwól, aby mity cenowe wpływały negatywnie na Twoje decyzje biznesowe; wdrażaj strategiczne podejście na samym początku i zmaksymalizuj swój biznes dzięki znajomości zasad gry cenowej.